جستجو کردن
Close this search box.

آموزش گیتار

اساتید گیتار در آموزشگاه

مدرس: گیتار

پیش ثبت نام در دوره آموزشی گیتار

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

گیتار، سازی است با صدایی گرم و دلنشین که در تمامی سبک‌های موسیقی رد پایی از آن را می‌بینید. برخی می‌گویند گیتار از سرزمین اساطیر و زیتون آمده و برخی آن را هدیه از فرهنگ مشرق زمین و بین النهرین می‌دانند. در دایره المعارف آمریکا اینطور نوشته‌اند که گیتار نخستین بار توسط اعراب از ایران به اسپانیا برده شد.

گیتار از خانواده سازهای میله دار است. این ساز، شش سیم دارد و با دو دست نواخته می‌شود. یکی از دست‌ها با نوک انگشتان یا مضراب به سیم‌ها ضربه می‌زند و همزمان انگشتان دست دیگر، در پشت باره‌ها قرار می‌گیرد و طول سیم‌ها را تغییر می‌دهد تا نت‌های موسیقی ایجاد شود. صدای سیم‌های مرتعش، به صورت آکوستیک، بوسیله یک محفظه توخالی تقویت می‌شود و یا به واسطه اسپیکر و امپلی فایر، به شکل الکتریکی تقویت شده و به گوش می‌رسد.

اولین چیزی که برای نوازندگی گیتار باید یاد بگیرید چیست؟

اولین چیزی که باید یاد بگیرید این است که چگونه گیتار را به درستی در دست بگیرید و نت‌های تک را بنوازید. تاکید بر یادگیری نواختن صحیح تک نت این است که با آموزش چنین مهارتی، برای فراگیری سررشته‌های دیگر آماده می‌شوید. بهتر است قبل از یادگیری ریف و آکورد، نواختن نت‌های تک را بیاموزید.

یادگیری نواختن یک نت، مهارتی است که باید قبل از یادگیری آکورد یا ریف روی آن کار کنید. تا لحظه‌ای که نتوانید یک نت بزنید، نمی‌توانید آکورد بنوازید. پس وقتی قدم در مسیر آموزش گیتار گذاشتید، روی نواختن تک نت‌ها متمرکز شوید.

فراموش نکنید که تمرینات انگشتی این درس، بهترین نقطه برای شروع است. خیلی سخت نگیرید و از ساده‌ترین تمرینات انگشت آغاز کنید. وقتی موفق به پخش نت‌های تک شدید، می‌توانید به سراغ دیگر مهارت‌ها از جمله آکورد بروید.

اما محدودیت سنی برای یادگیری گیتار، بیشتر دغدغه سالمندان است. آن‌ها فکر می‌کنند که برای آموزش دیدن دیر شده است! این دیدگاه ابداً صحیح نیست؛ کودک باشید یا نوجوان، جوان یا میانسال، میانسال یا پیر؛ فرقی نمی‌کند. آنچه اهمیت دارد عشق، علاقه و همت شما بوده که سرمایه شما برای یادگیری این هنر جذاب است.

برای شروع آموزش گیتار به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟

مهمترین ابزار مورد نیاز برای آموزش گیتار، گیتار است و تجهیزات جانبی نظیر پایه نت، کیف مضراب، زیرپایی و… به شما در مسیر یادگیری این ساز جذاب کمک می‌کند. اگر قصد یادگیری گیتار الکتریک را دارید، باید به علاوه گیتار، یک کابل و یک امپلی فایر نیز تهیه کنید.

چند دیدگاه غلط درباره آموزش گیتار

در این قسمت چند منظر غلط درباره گیتار را می‌خوانید:

برای آموزش دیر شده است

هرگز اجازه ندهید که چنین نگاهی، جرقه عشق و علاقه شما نسبت به یادگیری گیتار را خاموش کند. این جمله را آویزه گوش کنید، هیچ وقت برای یادگیری موسیقی دیر نیست! قدرت یادگیری از ابتدا تا آخرین روز عمرتان با شما است و این یعنی همیشه می‌توان شروع کرد. آنچه شما را ممتاز می‌کند، علاقه و پشتکاری است که به فراگیری اصول نوازندگی گیتار دارید. یادتان باشد که بالاخره روزی به سن ۸۰ و ۹۰ سالگی می‌رسید. حال انتخاب با خودتان است؛ یک سالمند که از موسیقی چیزی نمی‌داند یا سالمندی که یاد گرفته گیتار بزند! کدام!؟

آموزش گیتار روزی تمام می‌شود

با موسیقی نباید مثل یک وظیفه رفتار کنید و منتظر باشید تا روزی تمام شود. اگر می‌خواهید یک نوازنده گیتار باشید، تا پایان عمر باید بیاموزید و بیاموزید.

حتماً باید گیتار کلاسیک داشته باشم

همه چیز بستگی به سبک انتخابی‌تان دارد. اگر سبک فلامنکو و کلاسیک را می‌پسندید، گیتار کلاسیک بخرید و گرنه هیچ اجباری برای خرید گیتار کلاسیک نیست!

فرقی بین گیتار کلاسیک و اکوستیک وجود ندارد

فرق این دو با یکدیگر، در سایز بدنه و جنس سیم‌ها است. بدنه گیتار اکوستیک بزرگتر است و سیم‌های آن استیل اند. در حالی که گیتار کلاسیک، سیم‌های نایلونی دارد.

برای شروع گیتار نوازی باید نت خوانی بلد بود

با ابداع سیستم نت خوانی در تبلچر، دیگر اجباری به نت خوانی نیست. البته بد هم نیست اگر این سیستم را یاد بگیرید.

مهم است که با ناخن گیتار بزنم یا مضراب

خیر؛ این مسئله کاملاً سلیقه‌ای است. با کدام راحت ترید؟ همان را انتخاب کنید.

سن یادگیری گیتار

پایین‌ترین سن برای شروع آموزش گیتار، ۶_۷ است. بهتر است کودکان پس از گذراندن دوره ارف (دوره موسیقی کودک)، وارد کلاس گیتار شوند. البته گذراندن دوره ارف اجباری نیست و بدون آن هم می‌توان آموزش گیتار را آغاز کرد.

اما محدودیت سنی برای یادگیری گیتار، بیشتر دغدغه سالمندان است. آن‌ها فکر می‌کنند که برای آموزش دیدن دیر شده است! این دیدگاه ابداً صحیح نیست؛ کودک باشید یا نوجوان، جوان یا میانسال، میانسال یا پیر؛ فرقی نمی‌کند. آنچه اهمیت دارد عشق، علاقه و همت شما بوده که سرمایه شما برای یادگیری این هنر جذاب است.

قیمت ساز گیتار

قیمت گیتار و هزینه جانبی آن  مناسب می باشد و از 6 میلیون تومان به بالا برای بزرگسالان شروع می شود و برای کودکان برند پارسی از 2.5 میلیون تومان شروع می شود.

پیش نیاز دوره گیتار

پیش نیاز خاصی لازم نیست؛ شما در طول دوره به تدریج با سلفژ و مبانی نواختن گیتار آشنا می‌شوید و قدم به قدم جلو می‌آیید. در آموزشگاه موسیقی علم، استاد افشین محسنی و مقداد گوهر نیا، عهده دار تعلیم گیتار به هنرجویان علاقه‌مند هستند.

این دو بزرگوار، در ابتدا طریقه در دست گرفتن گیتار را به شاگردان می‌آموزند و می‌کوشند آن‌ها را با ریتم، تن‌ها و ملودی آشنا سازند. خوشبختانه گیتار، ساز وقت گیری نیست و روزانه با حداقل نیم ساعت آموزش، می‌توان در طی چند ماه به نواختن آن مسلط شد.

کتاب و روش آموزش گیتار

در این دوره ابتدا با طرز دست گرفتن ساز آشنا می شوید و سپس با تن ها و ریتم و ملودی آشنا می شوید و گیتار ساز وقت گیری نیست و میتوان با 20 تا 30 دقیقه تمرین در روز آن را فرا گرفت.

اساتید ساز گیتار در موسسه آقایان افشین محسنی و مقداد گوهر نیا هستند.