جستجو کردن
Close this search box.

آموزش هنگ درام

اساتید هنگ درام در آموزشگاه

هیچ داده ای یافت نشد

پیش ثبت نام در دوره آموزشی هنگ درام

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ساز هنگ درام، به تازگی در میان مردم شناخته شده است. ساز هنگ، پنتام و هندپن، نام‌های دیگر این ساز کوبه‌ای خود صدا هستند. شاخص این ساز، صدای منحصر به فرد آن است که تقریباً هر شنونده‌ای را به خود جذب می‌کند.

هنگ درام، به همت یک زن و مرد آلمانی در شهر بن کشور سوئیس ساخته شد. آقای فلیکس رونر و خانم سابینا شرر، در ابتدا نام هنگ را برای این ساز انتخاب کردند، اما امروزه در سراسر جهان، این ساز را تحت عنوان هنگ درام می‌شناسند.

سخت بودن نواختن یک ساز، همیشه دغدغه بسیاری از علاقه مندان به موسیقی بوده است. هنگ درام‌سازی است که به سادگی می‌توان آن را نواخت. هنرجویان موسیقی، اگر با پشتکار به میدان آموزش قدم بگذارند، طولی نمی‌کشد که با فراگیری اصول و قواعد این ساز، به نواختن آن مسلط می‌شوند.

خوشبختانه هیچ روال سختگیرانه و اصول و قواعد پیچیده‌ای برای نواختن هنگ درام وجود ندارد و دست شما به عنوان یک هنرجوی علاقه مند، در انتخاب روش و سبک نواختن کاملاً باز است؛ البته به شرط آنکه اصول اولیه نواختن با این ساز را بدانید.

صدای هنگ درام، آرامش بخش است. اصلاً زیبایی صدای این ساز، به دلیل برخورداری آن از هارمونیک‌های فراوانی است که در تک تک نت‌ها می‌بینید. بدنه این ساز، یکپارچه بوده و این یعنی وقتی نتی را به صدا درمی آورید، نت‌های دیگر نیز به لرزش در می‌آیند. (البته با شدت کمتر) این چنین است که صدای هنگ درام، خاص، گرم و بسیار دلنشین به گوش می‌رسد.

هنگ درام، سازی الهام بخش است و احساس درونی شما را بیدار می‌کند. به علاوه، هنگ درام جزو سازهایی است که به راحتی با دیگر سازها اخت می‌گیرد و با هرسازی که نواخته شود، ترکیب جذابی می‌سازد.

برای آموزش هنگ درام، لازم نیست تئوری موسیقی بدانید و به دانش اولیه آن مسلط باشید. خوشبختانه زمان کمی برای یادگیری هنگ درام لازم دارید. پس از همین امروز شروع کنید.

سن یادگیری هنگ درام

یادگیری هنگ درام هیچ ارتباطی با جثه هنرجو ندارد. به همین دلیل کودکان از سنین ۴ و ۵ سالگی نیز می‌توانند در دوره‌های آموزش هنگ درام شرکت کنند و اصول نواختن این ساز تازه را بیاموزند.

اگر پا به سن گذاشته‌اید و فکر می‌کنید دیگر برای آموزش موسیقی دیر شده، اشتباه می‌کنید. از قضا یادگیری یک ساز، به ویژه‌سازی آسان مثل هنگ درام، به سلامت روانی و جسمانی شما کمک خواهد کرد.

قیمت ساز هنگ درام

هنگ درام را باید جزو سازهای گران قیمت دسته‌بندی کنیم. حتماً می‌پرسید چرا این ساز گران است؟ دلیل گرانی هنگ درام، دشواری و زمان بر بودن فرایند ساخت این ساز است. تعداد علاقه مندان به نوازندگی هنگ درام در دنیا، صدها هزار نفر است؛ در حالی که تنها چند صد نفر در دنیا هستند که می‌توانند این ساز جذاب را بسازند.

هنگ درام در کارگاه‌های مخصوص به صورت دستی تولید می‌شود. سازندگان با انتخاب آلیاژ و فلز مناسب برای ساخت ساز هنگ درام، تازه کارشان شروع می‌شود! آن‌ها باید با ساعت‌ها و روزها تلاش بی‌وقفه، فلز مورد نظر را فرم بدهند. دشواری‌های ساخت هنگ درام تنها به همین جا ختم نمی‌شود؛ یکی از سخت‌ترین مراحل ساخت هنگ درام، کوک درست برای رسیدن به نت‌ها است که به دستگاه خاصی نیاز دارد. البته این فرایند را می‌توان با چکش کاری انجام داد که در هر صورت، چیزی از سختی ساخت هنگ درام کم نمی‌کند.

ساخت هنگ درام، پروژه‌ای است بس زمانبر و سخت که نه تنها به مهارت و دقت زیادی احتیاج دارد، بلکه امکانات بسیاری هم می‌طلبد تا نت‌های ساز به طرز درست ادا شود و ساز به صدای اصلی خود برسد و این‌ها همه یعنی، هزینه ساخت هنگ درام بسیار بالا است و گران بودن آن چندان عجیب نیست.

ساز قیمت متوسط است و قیمت از   8  میلیون تومان شروع میشود و هزینه ی جانبی بالایی دارند به این علت که مشکل کوک دارد با چکش کاری این مشکل برطرف می شود. اما اگر سازی بهتر دربازه ی 18 تا 28 میلیون تومان خریداری شود هزینه جانبی آن پایین می آید.

پیش نیاز دوره هنگ درام

توصیه ما به کودکانی که قرار است قدم به دنیای آموزش هنگ درام بگذارند، این است که به کلاس‌های ارف بروند و با نت‌ها بهتر آشنا شوند. اصلاً می‌توان از تانگ درام شروع کرد؛ چرا که نه؟

 

کتاب و روش آموزش هنگ درام

آموزشگاه موسیقی علم، با تکیه بر سال‌ها تجربه درخشانی که در تعلیم نوازندگان حرفه‌ای هنگ درام دارد، در خدمت شما است و کمک می‌کند که صفر تا ۱۰۰ نوازندگی هنگ درام را بیاموزید. استاد هنگ درام در این آموزشگاه، جناب آقای آرمان سلطانی است که از ابتدا تا انتهای فراگیری اصول نواختن هنگ درام در کنار شما خواهد بود. آقای سلطانی، در قدم اول، طرز صحیح نشستن را به هنرجو می‌آموزد و سپس به نحوه درست ساز زدن می‌پردازد.