جستجو کردن
Close this search box.

آموزش مبانی موسیقی

اساتید مبانی موسیقی در آموزشگاه

مدرس: قیچک/ کمانچه/ مبانی موسیقی/ ویولن
مدرس: پیانو/ تار/ سه تار/ مبانی موسیقی

پیش ثبت نام در دوره آموزشی مبانی موسیقی

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

علم مطالعه بر روی قواعد پایه‌ای و اصلی موسیقی، تئوری موسیقی و کسی که عهده دار بررسی این علم است، تئوریسین نامیده می‌شود. تئوریسین ها، با سال‌ها تلاش و کوشش در عرصه موسیقی توانسته‌اند تغییراتی را در اصول پایه‌ای موسیقی ایجاد کنند.

پیوند تئوری موسیقی با قواعد آهنگسازی و تنظیم، بسیار عمیق است. اگر موسیقی را به یک بنای بزرگ تشبیه کنیم، پایه‌های آن، تئوری موسیقی است. موسیقی یک زبان مشترک جهانی برای بیان عواطف و احساسات است که هر کس با هر نژاد، ملیت و رنگ پوستی می‌تواند آن را درک کند و با آموختن تئوری موسیقی که قواعد این زبان است، با دیگران ارتباط برقرار نماید.

آیا تئوری موسیقی فقط اسامی نت‌ها و آکوردها است؟

مقدمه ورود به مبانی کاربردی موسیقی، یاد گرفتن تئوری موسیقی است. اگر از کسانی که چندان مایل به یادگیری تئوری موسیقی نیستند، دلیل امتناع آن‌ها از فراگیری اصول و مبانی موسیقی را بپرسید، خواهند گفت که چون اسامی آکوردها یا نت‌ها را به خوبی می‌دانند، پس دیگر لازم نیست تئوری موسیقی را یاد بگیرند و می‌توانند مستقیماً وارد آهنگسازی شوند. جالب است که بسیاری از آنها، حتی نت و آکورد را نیز دست و پا شکسته بلدند و بر آن تسلط ندارند. این دیدگاه که متاسفانه بخش قابل بزرگی از جامعه موسیقی را دچار کرده، روز به روز در حال افزایش است. نتیجه آن است که هر روز بر تعداد موزیسین‌هایی که سواد کافی در موسیقی ندارند افزوده می‌شود. بی‌دلیل نیست که این روزها در بازار موسیقی می‌بینیم که تا چه اندازه تعداد کارهای بی‌کیفیتی که تولید شده زیاد است و هیچ کدامشان ارزش حتی ثانیه‌ای گوش دادن هم ندارد.

مختصری از مبانی تئوری موسیقی

مبانی تئوری موسیقی را نمی‌توان در یک مقاله گنجانید! اما همین قدر بدانید که ابتدایی‌ترین مطالبی که در تئوری موسیقی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد، اسامی نت‌ها است.

می‌دانیم که سه المان اصلی و پایه در موسیقی، شامل ملودی، هارمونی و ریتم است. در ملودی، اسامی نت‌ها را می‌آموزید؛ به علاوه مواردی مثل فواصل و گام‌ها در ملودی بررسی خواهد شد. دلیل بررسی فواصل و گام‌ها در هر سه عنصر ملودی، هارمونی و درام، هدف مشخصی دارد و آن، این است که هنرجو، بتواند اصول کاربردی هر قسمتی را که خود را در مبانی و آهنگسازی بالاتر نمایان کرده، راحت‌تر درک کند و بهتر از همیشه فرا بگیرد.

اهمیت یادگیری تئوری موسیقی

باور ما این است که بدون یادگیری تئوری موسیقی، نمی‌توان درک درستی از زبان موسیقی داشت. با فهم اصول و قواعد موسیقی، موزیسین ها، بهتر اجرا می‌کنند، بهتر می‌سازند و بهتر از موسیقی لذت می‌برند. بسیاری می‌پرسند تا چه حد باید تئوری موسیقی را آموخت؟

در پاسخ به آن‌ها می‌گوییم که یک هنرجوی موسیقی، باید دانش پایه‌ای مستحکمی از المان‌های موسیقی بسازد. ریتم و ملودی نویسی، واژگان موسیقی، سرکلیدها، نت نویسی، کلیدها و آکوردها، کسر میزان و… همگی جزو عناصر موسیقی هستند که دانش هنرجو بر اساس فهم آن شکل می‌گیرد. با دانستن این المان ها، هنرجو می‌تواند برگه نت موسیقی را بخواند.

اگر می‌خواهید وارد دنیای موسیقی شوید، هرگز فراموش نکنید که هرچه بکارید درو خواهید کرد. اگر علاقمند به نواختن موسیقی کلاسیک هستید، باید اصول وزن خوانی و هنر حفظ ضرب ثابت را آموخته باشید. برای گیتاریست راک شدن نیز همین مسیر را باید بروید و قبل از هر چیز بدانید که چه نت‌هایی برای نواختن در کلیدی بخصوص نیاز دارید. این‌ها همه به تمرین و نظم در تمرین نیاز دارد؛ اما در انت‌ها می‌بینید که ارزشش را داشت.

تئوری موسیقی چگونه به آثار شما کمک می‌کند؟

کسانی که دانش تئوری موسیقی را ندارند و آن را چه از طریق تجربه و چه از مسیر مطالعه به دست نیاورده اند، با خود فکر می‌کنند که موسیقی، همیشه از یک نت شروع می‌شود و به هر کجا که می‌خواهد می‌رود. در اینجا نوازنده هر زمان

کتمان نمی‌توان کرد که همواره در طول تاریخ، افرادی بوده‌اند که از سبک ترکیب‌بندی استفاده کرده‌اند و از قضا موفق هم بوده اند؛ اما واقعیت آن است که در اغلب موارد، این اجراها، آزاردهنده و گیج کننده بوده و به شنونده احساس معناداری نمی‌دهد. راز یک اجرای بداهه بی‌نقص، شناخت کافی از تئوری موسیقی است که باعث می‌شود نوازنده نت‌ها و آکوردها را یک به یک در کنار هم بچیند و یک موسیقی منطقی برای مخاطب خلق نماید.

شاید بدترین اتفاق برای یک هنرمند، خشک شدن چشمه الهامات او است. اما خوشبختانه آشنایی با تئوری موسیقی، الهام بخش است و مانع از توقف ایده‌ها خواهد شد. تئوری موسیقی، سوخت قطار فکر شما است. با دانستن این تئوری، هر جایی که حس کردید دیگر قادر به گسترش اثر خود نیستید، فوراً به یاد تغییرات اصولی و اساسی می‌افتید که می‌تواند شما را از این بن بست بیرون ببرد.

برای یادگیری تئوری موسیقی، به یک استاد حرفه‌ای نیاز دارید که با صبر و حوصله اصول و قواعد آن را به شما بیاموزد. شما می‌توانید آموزشگاه موسیقی علم را برای فراگیری تئوری موسیقی انتخاب کنید و در کنار بهترین اساتید، آموزش را آغاز نمایید. همه تلاش ما این است که هنرجویان علاقه‌مند به موسیقی، در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت، تئوری موسیقی را بیاموزند و خیلی زود وارد مبانی کاربردی موسیقی شوند.