جستجو کردن
Close this search box.

آموزش سه تار

اساتید سه تار در آموزشگاه

مدرس: پیانو/ تار/ سه تار/ مبانی موسیقی

پیش ثبت نام در دوره آموزشی سه تار

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

به موسیقی علاقه دارید و سه تار را برای یادگیری انتخاب کرده اید؟ به شما تبریک می‌گوییم و این نوید را به شما می‌دهیم که اگر حوصله به خرج دهید و با تکیه بر اراده خود، اصول نوازندگی سه تار را بیاموزید، خیلی زود همه چیز را یاد می‌گیرید و آن موقع، سه تار بهترین دوست شما خواهد شد.

صفر تا صد آموزش سه تار در آموزشگاه موسیقی علم، تدریس می‌شود. ما در این مجموعه آموزشی، مفتخریم که در کنار بزرگترین اساتید آموزش موسیقی، توانسته‌ایم گام‌های مثبتی برای تعلیم ساز بی‌نظیر سه تار برداریم.

کیست که موسیقی را بشناسد و با سه تار آشنا نباشد. این ساز با صدای لطیف و دلنشین خود، همه عاشقان موسیقی اصیل ایرانی را مبهوت خود کرده است. ناله‌ای که هنگام نواختن این ساز برمی خیزد، بر دل و جان شنونده می‌نشیند. بسیاری از علاقه مندان به موسیقی اصیل ایرانی، سه تار را برای یادگیری و اجرا انتخاب می‌کنند.

سه تار، یار و مونس همیشگی عاشقان حقیقی است و صدای آن، نجوای درونی نوازنده را فریاد می‌زند. سه تار، ساز تنهایی است و اغلب اوقات، نوازنده برای دل خود آن را می‌نوازد.

اگر به تاریخچه سه تار نگاهی بیاندازید، متوجه می‌شوید که این ساز اصیل، ریشه در سازهای باستانی دارد. بسیاری از تاریخ‌شناسان و موسیقی دانان، سه تار را با سازهایی مثل تنبور و دوتار هم خانواده می‌دانند.

سه تار، در طول تاریخ، همیشه یک ساز ملی (و نه قومی) بود که از دل فرهنگ ایرانی برمی خاست. میرزا عبدالله فراهانی که از اساتید برجسته موسیقی در دوران قاجار بود، با تعلیم اصول نواختن سه تار، آن را به‌سازی متداول برای عموم مردم تبدیل کرد.

شیوه نوازندگی، ساختار و حتی پرده‌بندی سه تار، شباهت زیادی به تار دارد. در برخی نگاره‌های کشف شده در شهر شوش، نشانه‌هایی ازسازی شبیه به سه تار دیده شده که مربوط به ۴ هزار سال پیش است.

از خصوصیات سه تار چه می‌دانید؟

سه تار از جمله سازهای مضرابی و زهی ایرانی است که برای نواختن آن باید از انگشت اشاره دست راست استفاده کنید. سه تار، دارای ۴ سیم است که از جنس فولاد یا برنزاند و از کاسه تا پنجه، به موازات دسته کشیده شده اند. این ساز، ۲۸ پرده متحرک دارد که جنس آن‌ها از ابریشم یا روده حیوانات می‌باشد.

سه تار، سازی ظریف و کوچک است که از جنس چوب ساخته می‌شود. حجم صدای سه تار، در قیاس با سازهای دیگر، کمتر است. اما همین صدای کم، بسیار نافذ است و بر جان می‌نشیند.

ویژگی‌های سه تار:

  • صدای سه تار ظریف، نافذ، لطیف و دلنشین است.
  • سه تار از جمله سازهایی است که گروه نوازی یا همنوازی آن، بسیار زیبا و شگفت‌انگیز خواهد بود.
  • از آنجا که مضراب سه تار در حالت معمول به چندین سیم برخورد می‌کند، کوک‌های متنوع و چندصدایی بر روی این ساز ایجاد می‌شود.
  • در میان سازهای مضرابی، تنها سازی است که مضراب جداگانه ندارد و با ناخن سبابه می‌توان آن را نواخت. (این شاید راز صمیمیت نوازنده سه تار با سازش باشد.)
  • جثه سه تار کوچک است و وزن کمی دارد. در نتیجه نوازنده به راحتی آن را در آغوش می‌کشد. (این هم یکی دیگر از اسرار ارتباط معنوی نوازنده با ساز خود است.)
  • این ساز، در مقایسه با بسیاری از سازها، حجم صوتی کمی دارد. به همین دلیل چهره آن چندان عمومی نیست. سه تار با این صدای کم، موقعیت خاص خود در خلوت نوازنده را تحکیم کرده است.
  • تعداد سیم‌های سه تار محدود است، عوامل تغییر دهنده صدا (نظیر هم کوکی سیم ها) در آن دیده نمی‌شود، مثل تار پوسته ندارد و… این‌ها باعث شده تا صدای سه تار، نافذ و خالص باشد و در حین نواختن، کمتر دچار تغییر کوک شود.

سن یادگیری سه تار

مگر آموزش موسیقی سن و سال می‌شناسد؟ فرقی نمی‌کند کودک باشید یا نوجوان، جوان یا پیر. در هر صورت، می‌توانید از همین امروز آموزش سه تار را آغاز نمایید و با طرز نواختن این ساز خوش صدا آشنا شوید.

بسیاری از کارشناسان موسیقی، معتقدند که بهترین سن برای آموزش سه تار، ۷_۸ سالگی است. کودک در این رده از سن، با فراغت خاطر به یادگیری قواعد نوازندگی سه تار می‌پردازد و خیلی زود تسلط کافی بر این ساز به دست می‌آورد؛ البته به شرط آنکه به سه تار علاقمند باشد.

قیمت ساز سه تار

سه تار ساز گران قیمتی نیست. شما می‌توانید با پرداخت کمتر از ۴ میلیون تومان، یک سه تار باکیفیت و خوش صدا تهیه کنید و از نواختن آن نهایت لذت را ببرید. البته سازهای مشقی ساخته شده به دست سازندگان مختلف، قیمت کمتری دارند. اما اگر به دنبال‌سازی هستید که از نظر ساختار و صنعت، صدای خوبی دارند، بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید وسازی کارآمد بخرید. سازهای اصیل و مرغوب، به دست سه تار سازان حرفه‌ای ساخته شده اند. بدون شک چنین سازهایی، انتظارات شما را از یک سه تار ایده آل برآورده می‌کنند.

پیشنیاز دوره سه تار

توقع از سه تار بالاست؛ چرا که این ساز به عنوان سردم دار سازهای اصیل ایرانی، از گذشته‌های دور در کنار ما بوده و قطعات بسیار حرفه‌ای از آن وجود دارد. کلیه هنرجویانی که علاقمند به سه تار هستند، می‌بایست با مبانی موسیقی و سلفژ آشنا باشند.

کتاب و روش آموزش سه تار

در آموزشگاه موسیقی علم، سعی شده تا از بهترین متدها برای آموزش سه تار به هنرجویان استفاده شود. روش آموزش این ساز با مقدمات نظری آغاز و هنرجو در وهله اول، طرز نشستن و نحوه در دست گرفتن ساز را می‌آموزد. استاد سه تار در موسسه علم، جناب استاد سحاب علم است که تدریس این ساز را با کتاب کیوان ساکت شروع خواهد کرد.