جستجو کردن
Close this search box.

آموزش ویولن

اساتید ویولن در آموزشگاه

مدرس: قیچک/ کمانچه/ مبانی موسیقی/ ویولن
مدرس: موسیقی کودکان (ارف)/ ویولن

پیش ثبت نام در دوره آموزشی ویولن

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ویولن، کوچک‌ترین عضو خانواده سازهای زهی_آرشه‌ای است. وقتی به تاریخچه ویولن نگاهی می‌اندازید، متوجه می‌شوید که این ساز اصالتاً ایتالیایی است. اگر از آن دسته افرادی هستید که به دنبال لذت و چالش در موسیقی هستند، در انتخاب ویولن تردید نکنید؛ زیرا ویولن، سازی است که بیشترین تکنیک‌های موسیقی را می‌توان روی آن پیاده کرد. نوازنده برای نواختن ویولن، آن را روی شانه چپ قرار می‌دهد و با آرشه‌ای که در دست راست گرفته، می‌نوازد.

بهترین سن شروع ویولن

بهترین زمان برای یادگیری‌سازی مثل ویولن، دوران کودکی است. برخی کودکان، از همان ۴_۵ سالگی می‌توانند نواختن ویولن را شروع کنند. کودکان هشت سال به بالا که از سواد خواندن و نوشتن برخوردار هستند، توانایی یادگیری کامل و دقیق اصول نواختن این ساز را دارند. می‌گویند ماهی را هر زمان از آب بگیرید تازه است و این یعنی از هر زمان که آموزش ویولن را شروع کنید، دیر نیست. پس بهانه‌ها را کنار بگذارید و از همین امروز آغاز کنید.

نکات مهم در آموزش ویولن

احتمالاً شما هم تجربه شنیدن یک قطعه ویولن خوب را دارید و احساس خوبی که از آن دریافت کرده اید، برای همیشه گوشه ذهنتان باقی مانده است. حال فرض کنید خودتان با دستان خود، یک قطعه موسیقی را می‌آفرینید؛ لذت بخش نیست؟ اما یادگیری ویولن، به همین سادگی‌ها نیست؛ شما باید با تمامی عشق، اراده و همت خود قدم در این مسیر بگذارید و به هیچ عنوان ناامید نشوید.

کشف استعداد

یک مدرس با تجربه و ماهر، ویژگی‌های شخصیتی هنرجو را می‌شناسد و براساس آن، مناسب‌ترین روش تمرین ویولن را معرفی می‌کند. همه هنرجوها شبیه هم نیستند؛ برخی از آن‌ها به شدت پشتکار دارند و حاضرند ساعت‌ها تمرین کنند. برخی دیگر صرفاً از هوش خود برای تمرین موسیقی استفاده می‌کنند و علاقه‌ای به تمرین‌های طاقت فرسا ندارند. بهترین مدرس ویولن، کسی است که هنرجویی با این دو ویژگی تربیت می‌کند.

شروع تمرین مهم است

قبل از هر چیز، جزئیات قطعه و اتود مورد نظرتان را به دقت بررسی نمایید. قطعه شما نه از اولین نت سطر اول آغاز شده و نه از کلید سل. بلکه همه چیز از لبه کاغذی کتاب‌تان شروع می‌شود. در آنجا، تمامی جزئیات اعم از کلید و سرکلید، کسر میزان، نوانس و تمپوی قطعه، آرشه چپ و راست و… را می‌بینید و با توضیحات مولف کتاب یا مدرستان از آن آگاه می‌شوید. کافیست یکبار امتحان کنید؛ یعنی از اول تا آخر قطعه را رصد و از آن یادداشت برداری کنید؛ سپس بنوازید! شکی نیست که با پیروی از این متد، سریع‌تر از همیشه پیشرفت می‌کنید.

آگاهی از توانایی‌های خود آگاه باشید

برای پیشرفت در نوازندگی، باید تفکر و تلاش توامان باشند. اگر پتانسیل کافی برای تمرینات طولانی مدت را داشته باشید، مدرس به شما کمک می‌کند تا این توان را مدیریت نمایید.

آیا سازتان کوک است؟

قبل از نواختن ویولن، مطمئن شوید که سازتان دقیقاً کوک است. ساز تحت تاثیر جابجایی، دما و حتی رطوبت هوا، با افت کوک مواجه می‌شود. اگر باسازی تمرین کنید که کوک نباشد، تربیت شنوایی شما دچار آسیب می‌شود.

فراموش نکنید که شما یک ایرانی هستید

ویولن، سازی کلاسیک است و اصالت آن غربی است. اما این نباید باعث شود که شما از موسیقی شرقی و به ویژه ایرانی فاصله بگیرید. لذت نواختن قطعات شرقی با ویولن وصف ناپذیر است. هنر نامحدود است و زیبایی آن فراتر از تصور ما است. پس قرار نیست خود را به بهانه این که تنها با سبک کلاسیک می‌توان ویولن نواخت، محدود کنید. اگر برای یک نوازنده ویولن غربی، نواختن یک پارتیتای باخ افتخار است، برای یک ویولونیست ایرانی هم، نواختن آواز مخالف سه گاه، امتیاز بزرگی محسوب می‌شود.

قیمت ساز ویولن

ویولن، جزو سازهای گران قیمت نیست. قیمت این ساز در بازار متغیر است؛ نمونه‌های ارزان آن حداقل ۳ میلیون تومان قیمت دارند. هزینه جانبی این سازها مناسب است. این سازها به صورت کارخانه‌ای چینی در بازار یافت می‌شوند.

هر چند یکی از مهمترین رازهای آموزش ویولن، استفاده از یک ساز مناسب برای یادگیری است اما برای شروع واقعاً لازم نیست به سراغ ویولن گران قیمت بروید و هزینه گزافی بپردازید. بهتر است با مشورت استادتان، یک ویولن با قیمت مناسب و کیفیت خوب خریداری کنید.

پیشنیاز دوره ویولن

کلیه هنرجویانی که علاقمند به گذراندن دوره آموزش ویولن هستند، باید با مبانی موسیقی آشنا باشند و سلفژ را بدانند. خبر خوب این که در آموزشگاه موسیقی علم، امکان آموزش در کلاس به طور همزمان برای هنرجویان عزیز وجود دارد.

کتاب و روش آموزش ویولن

در آموزشگاه موسیقی علم، از متد آموزشی غرب استفاده می‌شود. آقایان برهان همتی و سینا علم، دو استاد بزرگواری هستند که تعلیم هنرجویان رشته ویولن را در این آموزشگاه بر عهده دارند. البته آموزش ویولن کودک در این موسسه، بر عهده کیمیا عبادی و معصومه قلندری است.

در آموزشگاه موسیقی علم، قرار است صفر تا صد نواختن ویولن را بیاموزید. مدرسین، دروس را از آسان به سخت به هنرجویان تعلیم می‌دهند و تا آموزش کامل، در کنار آن‌ها هستند.