دوره آموزش ترومپت

ترومپت، یکی از اعضای خانواده سازهای بادی برنجی است که زیرترین صدا را در میان آن‌ها دارد. در این ساز هم، صدا با لرزش لب‌ها در مقابل قطعه دهانی ایجاد می‌شود و نقطه تفاوت این ساز با سازهای مشابه، ساختار و نحوه تولید صدا است. مثلاً تفاوت ترومپت با شیپور، در شکل لوله این دو بوده که برعکس شیپور، دو سوم لوله، استوانه‌ای و یک سوم از آن مخروطی است.

اگر بخواهیم شبیه‌ترین ساز به ترومپت را معرفی کنیم، آن چیزی نیست جز کورنت. با توجه به شباهت‌های این دو ساز، بسیاری از قطعاتی که برای هر یک از این سازها نوشته شده، در دیگری نیز قابل اجرا است.

در بیشتر طول ترومپت، قطر یکسانی را می‌بینید و لوله آن تقریباً صاف به نظر می‌رسد. اما لوله کورنت، مخروطی‌تر و تعداد خمیدگی‌های آن بیشتر است که این باعث شده لحن ملایم‌تری داشته باشد. از ساز ترومپت برای اجرای موسیقی پاپ، کلاسیک و جاز استفاده می‌شود. دیگر کاربرد این ساز، نواختن موسیقی در مراسمات نظامی است.

همانطور که می‌دانید جنس ترومپت، آلیاژ برنج است. این ساز، لوله‌ای مخروطی شکل دارد که دهانه ناقوسی شکل، در ابتدای آن قرار گرفته است. ترومپت، حدوداً ۷۰ قسمت بزرگ و کوچک دارد که بر روی هم سوار می‌شوند.

جالب است که در گذشته، ترومپت‌های اولیه، ابزاری برای تغییر طول هوا نداشتند. اما مدل‌های امروزی، سه کلید پیستونی دارند که با آن‌ها می‌توان طول لوله را تغییر داد. اولین دکمه، برای آن است که با بلندتر شدن لوله، صدا بم‌تر شود. با فشردن کلید دوم، صدا به قدر نیم پرده افت پیدا می‌کند و با فشردن کلید سوم، صوت، یک و نیم پرده پایین می‌آید.

یادگیری ترومپت

ترومپت را نمی‌توان جزو سخت‌ترین سازهای گروهی به شمار آورد. اما این بدان معنا نیست که فراگیری اصول نوازندگی آن ساده است و هیچ قاعده و قانونی ندارد. بسیاری از علاقه مندان به این ساز باید زمان زیادی تمرین کنند تا به درستی آن را در دست بگیرند و تکنیک‌ها را بیاموزند.

برای آموختن صفر تا صد ترومپت، باید همواره تمرین کنید، بیشتر بیاموزید و به نوازندگی آن عادت کنید. راز پیشرفت شما و ساده شدن یادگیری این ساز برای شمایی که عاشق نواختن ترومپت هستید، تنها تمرین است و تمرین.

نقش استاد در یادگیری ساز ترومپت را نباید دست کم بگیرید. یک استاد خوب، همواره می‌کوشد تا شعله عشق و علاقه به نواختن ساز در وجود شاگردان خود را برافروخته نگه دارد و با شناخت توانایی هنرجویان خود، آن‌ها را برای رسیدن به اهدافشان در دنیای موسیقی، تشویق کند.

اگر انتخاب شما برای شروع دوره آموزشی نوازندگی ترومپت، آموزشگاه موسیقی علم است، واقعاً به انتخاب‌تان تبریک می‌گوییم. این موسسه، از همکاری بهترین اساتید ترومپت بهره‌مند است و قدم‌های مثبتی برای آموزش این ساز جذاب برمی دارد.

چند ساعت تمرین برای نوازندگی ترومپت لازم است؟

برای شروع باید از روزی نیم ساعت آغاز کنید. طبیعتاً اگر بتوانید زمانی بیش از این برای تمرین اختصاص دهید، که عالی می‌شود. هدف این است که حداقل ۴ روز در هفته به صورت منظم تمرین داشته باشید. ایده آل‌ترین حالتی که شما را خیلی سریع به پیشرفت می‌رساند، دو جلسه تمرین نیم‌ساعته در طول روز بوده که بهتر است با وقفه‌ای ده دقیقه ای، پشت سر هم انجام شود. این مدل تمرین کردن، برای حافظه عضلانی شما بسیار مفید است و به مغز کمک می‌کند.

یادگیری ترومپت، چقدر طول می‌کشد؟

اگر هدف‌تان این باشد که ترومپت را در سطح یک آماتور یاد بگیرید و چند قطعه جذاب و معروف را اجرا کنید، با ۳ ساعت تمرین در هفته (۳۰ دقیقه تمرین در ۶ روز)، ظرف چند ماه ترومپت را می‌آموزید و می‌توانید در گروه موسیقی مدرسه‌تان از آن استفاده کنید.

واقعیت آن است که زمان مشخصی برای کسب مهارت در سازهایی مانند ترومپت وجود ندارد؛ چرا که همه ما متفاوت‌ایم و اهداف ما از یادگیری موسیقی، یکسان نیست. به علاوه زمانی که ممکن است هر یک از ما برای تمرین کردن اختصاص دهیم، به یک میزان نخواهد بود. پر واضح است که با تمرین بیشتر، زمان یادگیری این ساز، کوتاه‌تر خواهد شد.

قیمت ترومپت

ما لقب بهترین ترومپت را به‌سازی می‌دهیم که از نظر کیفیت بهترین باشد و در کنار کارامدی، قیمت آن چندان بالا نباشد. نواختن‌سازی که کیفیت پایینی دارد، چندان ساده نیست و ممکن است شما را در همان ابتدای راه خسته کند.

حداقل قیمت ترومپت در بازار، ۴-۵ میلیون تومان است. کارشناسان موسیقی همواره توصیه می‌کنند که از خرید ترومپت‌هایی که زیر ۱۰۰ دلار هستند بپرهیزید؛ چنین سازهایی نه کارایی قابل انتظار را دارند و نه دوامشان راضی کننده است.

اگر در ابتدای مسیر آموزش هستید، لازم نیست بیش از حد هزینه کنید؛ به پیشنهاد ما با استاد خود در این باره مشورت نمایید و از او بخواهید سازی با کیفیت و ارزان قیمت را به شما معرفی کند.

استاد ترومپت در آموزشگاه علم

استاد این دوره آقای رضا آذر نجات هستند.

اموزش ترومپت