جستجو کردن
Close this search box.

آموزش کاخن

اساتید کاخن در آموزشگاه

مدرس: تنبک/ داربوکا/ کاخن

پیش ثبت نام در دوره آموزشی کاخن

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کاخن، در زبان اسپانیایی یعنی جعبه! همه چیز از آنجا شروع شد که کولی‌های اسپانیایی موقع نواختن موسیقی فلامنکو، بر روی جعبه‌های موسیقی می‌نشستند و همراه با گیتار، نواختن جعبه‌ها را آغاز می‌کردند.

برخی می‌گویند کاخن، جزو سازهای بومی کشور پرو است که زمانی در استعمار اسپانیا بود. آن زمان بردگان اهل پرو، بر روی ناوگان کشتیرانی اسپانیا کار می‌کردند و با جعبه‌های میوه ساز می‌زدند تا بدین ترتیب، صدای اعتراضشان به گوش مردم برسد. آرام آرام، کاخن، به عضو جدا نشدنی موسیقی فلامنکو تبدیل شد و در اواخر قرن ۱۸، به عنوان یک ساز رسمی، از طریق بردگان آفریقایی به آمریکا رسید. سال ۱۹۶۰، برای ساز کاخن، نقطه اوج بود. چرا که این ساز، به داد مردم معترض آمریکای جنوبی به ویژه کوبا رسید و در حالی که پلیس استفاده از آن را ممنوع اعلام کرده بود، فریاد مردم معترض را رساتر کرد.

چند سالی است که پای ساز کاخن به کشور ما هم رسیده است. صدای دلنشین این ساز، تنها عامل محبوبیت آن نیست؛ کاخن به راحتی نواخته می‌شود و هنرجویان می‌توانند با گذراندن دوره آموزشی این ساز و کمی تمرین، مهارت نواختن آن را به دست آورند.

از ویژگی‌های ساز کاخن چه می‌دانید؟

ساز کاخن، یک مکعب مستطیل ۶ جانبه است که بر روی زمین قرار می‌گیرد و نوازنده می‌تواند بر روی آن بنشیند و با ضربات انگشتان دست، آن را بنوازد. ۵ وجه از ساز کاخ، از لایه چوبی نازکی با ضخامت ۲ تا نهایتاً ۳.۱ سانتیمتری ساخته شده و سومین وجه این ساز، تخته‌ای ۳ لایه است و وجه جلویی این ساز محسوب می‌شود. به این وجه که در واقع سطح ضربه خور ساز است، سر کاخن یا تاپا می‌گویند. اگر کاخن را از نزدیک دیده باشید، حتماً می‌دانید که حفره‌ای در کنار وجه تاپا قرار گرفته است. این حفره، حفره صدا است و نقش مهمی در ایجاد صدا دارد.

صفحه تاپا، به صورت کامل به کاخن چسبیده نیست و تنها بخش‌هایی از آن به ساز متصل است. به همین دلیل موقع ضربه زدن، صدایی همراه با لرزش از آن به گوش می‌رسد.

انواع ساز کاخن را بشناسیم

اگر برای خرید ساز کاخن به بازار سری بزنید، دو مدل رایج از این ساز را می‌بینید که اولی ثابت است و دیگری کاخن ریگلاژی.

انواع کاخن:

  1. کاخن ثابت: کاخن‌های ثابت، فنر یا سییم گیتار دارند. صدای این ساز، یکنواخت است و نمی‌توان آن را تنظیم کرد. برخی فکر می‌کنند چون این ساز پیشرفته نیست، قابلیت تنظیم ندارد، در حالی که اینطور نبوده و این ویژگی، در ذات ساز کاخن است.
  2. کاخن رگلاژی: کاخن رگلاژی، مثل مدل ثابت، دارای سیم گیتار یا فنر است، با این تفاوت که قابلیت تنظیم صدا دارد. شما با خرید نمونه‌های فنری از این کاخن، می‌توانید فنرها را شل کنید و صدای چوب را پخش نمایید. اما اگر انتخاب‌تان مدل سیمی است، با کوک کردن سیم ها، امکان زیر و بم کردن صدا را خواهید داشت.

قیمت ساز کاخن

مهمترین ابزاری که برای نوازندگی کاخن نیاز دارید، ساز است. ساز کاخن در بازار با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسد. نمونه‌های ارزان آن، زیر ۱ میلیون تومان قیمت دارند. اما کیفیت ساز بیش از آنچه فکر می‌کنید مهم است و نباید به بهانه قیمت، به سراغ‌سازی بروید که کیفیت مطلوبی ندارد. توصیه می‌کنیم که پیش از خرید ساز کاخن، حتماً با اساتید خود مشورت کنید و از آن‌ها بخواهید ساز مناسبی را به شما پیشنهاد دهند.

بهترین سن شروع

به جثه ربطی ندارد و سن شروع آن از 7 تا 8 سالگی می‌تواند باشد.

مدت زمان یادگیری ساز کاخن

مدت زمان یادگیری ساز کاخن، بستگی به شما دارد. باید دید هدفتان از آموختن اصول نواختن این ساز چیست و علاقه‌ای به کاخن دارید در چه سطحی است؟ و حاضرید چند ساعت در طول هفته را برای تمرین این ساز اختصاص دهید؟

آموختن ساز کاخن در حد متوسط، حدوداً یک سال زمان می‌برد. در واقع یک سال تلاش و تمرین، به شما کمک می‌کند تا به نوازندگی ساز کاخن مسلط شود. اما با گذشت یکسال آیا می‌توانید خود را یک نوازنده کاخن بدانید؟ قطعاً خیر. حرفه‌ای شدن در نوازندگی این ساز، به چندین سال تمرین منظم نیاز دارد که تنها با تکیه بر علاقه و اراده می‌توان به آن رسید.

پیشنیاز دوره کاخن

برای شروع یادگیری این ساز نیاز به دانش خاصی نیست و تئوری موسیقی و سلفژ در این ساز آپشنال است و اینکه در ساز های کوبه ای اسم نت ها متفاوت است و ریتم خاصی باید بلد بود.

روش آموزش کاخن

در این دوره ابتدا طرز نشستن آمورش داده می شود سپس به سراغ نحوه ی صحیح ساز زدن و ریتم های خود ساز می رویم.

استاد کاخن در موسسه  جناب آقای حسام متولی هستند.