جستجو کردن
Close this search box.

آموزش تار

اساتید تار در آموزشگاه

مدرس: پیانو/ تار/ سه تار/ مبانی موسیقی

پیش ثبت نام در دوره آموزشی تار

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کتاب و روش آموزش تار

آموزش تار، با مقدمات نظری آغاز خواهد شد. کتابی که به عنوان منبع آموزش تار به هنرجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد، از مجموعه آثار استاد کیوان ساکت انتخاب شده است. آموزش این کتاب، شروع خوبی برای فراگیری این هنر جذاب می‌باشد.

آقای سحاب علم، استاد تار موسسه آموزش موسیقی علم است. ایشان با کوله باری از تجربه و عشق، قدم در مسیر آموزش تار گذاشته و آماده است هر آنچه در این سال‌ها آموخته را سخاوتمندانه در اختیار هنرجویان علاقه‌مند قرار دهد.

سن یادگیری تار

عشق به موسیقی، محدود به سن نیست. درست از همان لحظه‌ای که با دیدن رقص انگشتان بر سیم‌های تار و شنیدن طنین دل نواز آن، عاشق این ساز می‌شوید، می‌توانید شروع کنید. بسیاری اعتقاد دارند که دوران کودکی، بهترین زمان برای آغاز یادگیری تار است. در این دوران، کودک وقت، انرژی و انگیزه بیشتری برای آموختن اصول و قواعد نواختن تار دارد. با این حال، هیچ چیزی نمی‌تواند مانع از شوق و ذوق یک عاشق ساز تار شود. اگر شما نیز چنین علاقه‌ای را در قلب خود احساس می‌کنید، همین امروز آموزش آن را آغاز کنید.

از آنجا که این ساز استاندارد سازی برای سنین مختلف نشده بهتر است یادگیری آن از هشت تا نه سال شروع شود.

پیشنیاز دوره آموزش تار

ساز تار، سردم دار سازهای اصیل و قدیمی ایرانی است و توقع هنرمندان از این ساز زیاد است. البته که مطابق با این انتظارات، همواره قطعات کاملاً حرفه‌ای از تار وجود داشته است. عزیزانی که به نواختن تار علاقه‌مند هستند، برای شروع باید مبانی موسیقی را بیاموزند و با سلفژ آشنا شوند.

آموزشگاه آموزش موسیقی علم، با بهره مندی از تجربه و مهارت اساتید حرفه‌ای در این حوزه، خدمات آموزشی خود را به علاقه مندان ارائه می‌نماید. اما روش آموزش تار در این آموزشگاه به چه ترتیبی است؟

تار یا سه تار؟ کدام یک برای آموزش بهتر است؟

یکی از سوالات پرتکرار علاقه مندان موسیقی این است که برای یادگیری، آموزش تار بهتر است یا آموزش سه تار ؟ در پاسخ باید بگوییم که همه چیز بستگی به خودتان دارد. از صدای کدام یک بیشتر لذت می‌برید؟ تار با روحیه شما عجین می‌شود یا سه تار؟

همانطور که می‌دانید شیوه نواختن تار با سه تار، تفاوت چندانی ندارد. آنچه این دو ساز را از یکدیگر متمایز می‌کند، شکل ظاهری و صدایی است که از آن‌ها شنیده می‌شود.

تار نسبت به سه تار، سخت‌تر است. به نظر می‌رسد که کودکان و نوجوانان، بهتر از عهده نواختن آن برمی آیند. اما برتری تار در این است که اگر شما اصول نوازندگی با آن را بیاموزید، سه تار زدن هم برایتان سخت نخواهد بود.

تار در مقایسه با سه تار، صدای پرتر و البته قوی‌تری دارد. این ساز برای نوازندگی در گروه‌های مختلف موسیقی مناسب است و همراهی آواز با آن، بی‌نظیر خواهد شد. در مقابل صدای سه تار ظریف تر، صاف‌تر و ملایم‌تر است و در دست گرفتن آن نیز ساده‌تر می‌باشد. البته برای نواختن تار نیز، به سادگی می‌توانید ساز را روی پاهایتان تکیه دهید و آن را در دست بگیرید.

قیمت ساز تار

اگر عزمتان را برای یادگیری تار جزم کرده اید، باید با تمام عشق و اراده خود پای در این میدان بگذارید. اولین چیزی که به آن نیاز دارید، یک تار با کیفیت است. البته منظور ما این نیست که از همین نقطه شروع، به دنبال بهترین ساز بروید و برای خرید آن، هزینه زیادی بپردازید. بلکه یک ساز متوسط با کیفیت مناسب، برای شروع گزینه خوبی است. قیمت یک ساز متوسط مناسب برای آموزش، معمولاً از ۸ میلیون تومان شروع می‌شود.

کمی در مورد ساز تار

تار یا وتر، از قدیمی‌ترین سازهای ایرانی است که آن را جزو سازهای زهی می‌دانند. برای ساخت این ساز، از چوب، استخوان، زه یا روده تابیده چهارپایان، پوست و فلز استفاده می‌شود. حتماً می‌دانید که کاسه ساز، از دو قسمت تشکیل شده است؛ بخش بزرگ آن شکم و قسمت کوچک نقاره نام دارد.

در تار، شش سیم را می‌بینید که به صورت جفتی و در نزدیکی همدیگر قرار گرفته اند. هر جفت از سیم ها، با یک صدا کودک می‌شوند و طنین یکسانی دارند. جنس مضراب، برنج است و با مقداری موم، در بین انگشتان نوازنده مهار می‌گردد.

برای نواختن ساز، نوازنده می‌نشیند و تار را به صورت افقی روی پای خود می‌گذارد. در این حالت، کاسه طنینی در سمت راست و دسته تار در طرف چپ او قرار می‌گیرد. حالا نوازنده سرانگشتان دست چپ را بر روی دستان‌های بسته شده در طول دسته تار حرکت می‌دهد و با مضرابی که در دست راست اوست، به مجموعه سیم‌ها زخمه می‌زند.

می‌گویند بهترین ساز، سازی است که نوازنده طنین دلنشین آن را گره خورده با فرهنگ خود می‌بیند و آن را به سادگی در دست می‌گیرد. تار، سازی است که این خصوصیت را دارد. در ایران و بسیاری از مناطق خاورمیانه از جمله ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و تاجیکستان و…از تار برای نواختن موسیقی‌های سنتی استفاده می‌شود.

تار از نظر ظاهری، شبیه دل است. شاید به همین دلیل آن را تسکین دهنده قلب آدمی می‌دانند. صدای تار، کاملاً شرقی است و اندوهی دارد که روح را جلا می‌دهد.