جستجو کردن
Close this search box.

آموزش تنبک

اساتید تنبک در آموزشگاه

مدرس: تنبک
مدرس: تنبک/ داربوکا/ کاخن

پیش ثبت نام در دوره آموزشی تنبک

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

چگونه یادگیری و آموزش تنبک را آغاز کنیم؟

تنبک، به عنوان یک ساز کوبه‌ای و ریتمیک، بهترین گزینه برای یادگیری ضرب و ریتم است. وقتی تنبک زدن را یاد بگیرید، گوشتان با آهنگ و ریتم آشنا می‌شود و فراگیری سازهای دیگر برای شما ساده‌تر خواهد شد.

برای یادگیری تنبک، روش‌های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید از منابع آموزشی متعدد به این منظور استفاده کنید. اگر تازه کارید و می‌خواهید تنبک نوازی را از پایه بیاموزید، بهتر است در ابتدا با مبانی موسیقی آشنا شوید و به صورت تئوری، نت‌ها و اوزان موسیقی را فرا بگیرید.

برای حرفه‌ای شدن، به یک استاد خوب نیاز دارید. او با رفع اشکال به شما انگیزه می‌دهد و مانع از آن می‌شود که در میانه راه، دلسرد و خسته شوید. در این مسیر از گوش دادن مداوم به تنبک نوازی گروه‌های تنبک نواز، غافل نشوید. با این کار، گوشتان با صدای ساز آشنا می‌شود و یادگیری تنبک سریع‌تر و آسان‌تر خواهد شد.

اما راز خوش نوازی، هیچ یک از این موارد نیست! آنچه باعث می‌شود شما مانند یک نوازنده حرفه‌ای تنبک را در دست بگیرید و بنوازید، تمرین است و تمرین. تمرین کردن شما را از یک هنرجوی مبتدی به نوازنده‌ای ماهر تبدیل می‌کند.

سن یادگیری تنبک

یادگیری این ساز جذاب ایرانی، ربطی به سن ندارد. کودکان از سن ۴ سالگی می‌توانند اصول نواختن تنبک را یاد بگیرند. آموزش آن برای سالمندانی که بیش از ۸۰ سال از سنشان می‌گذرد نیز بلامانع است! خبر خوب است که تنبک در سازهای مختلف و با تنوع وزنی به بازار عرضه شده تا هر هنرجوی علاقمندی با هر سن و قدرتی بتواند از عهده نواختن آن برآید.

پیش نیاز دوره آموزش تنبک

برای شروع یادگیری این ساز نیاز به دانش خاصی نیست و تئوری موسیقی و سلفژ در این ساز آپشنال است و اینکه در ساز های کوبه ای اسم نت ها متفاوت است و ریتم خاصی باید بلد بود.

شیوه آموزش تنبک چگونه است؟

نحوه تدریس تنبک در موسسه آموزش موسیقی علم، از آسان به دشوار است؛ اگر درس‌ها را به صورت کامل فرا بگیرید و مرتباً تمرین کنید، فهم درس‌های جدید برایتان اصلاً سخت نخواهد بود.

متدهای آموزش تنبک کدام است؟

برای آموزش تنبک، متدهای متفاوتی وجود دارد و هنرجو بسته به نظر خود، می‌تواند سراغ هر کدام که مایل است برود؛ متد مسعود رجبی، محمد اخوان، حسین تهرانی و محمد اسماعیلی از مهمترین این موارد محسوب می‌شوند.

آموزش تنبک چه مدت طول می‌کشد؟ چقدر زمان لازم است که این ساز را در حد قابل قبولی بنوازید؟

برای آشنایی با اصول تنبک نوازی، به هفته‌ها زمان نیاز دارید. به طور میانگین، دوره مقدماتی حدود ۷ ماه طول می‌کشد. البته این مدت زمان، نسبی است؛ همه چیز بستگی به زمان تمرین هر هنرجو دارد.

کتاب و روش آموزش تنبک

در این دوره ابتدا طرز نشستن آمورش داده می شود سپس به سراغ نحوه ی صحیح ساز زدن و ریتم های خود ساز می رویم.

اساتید تنبک در موسسه جناب آقای استاد حسام متولی هستند.

کمی در مورد ساز تنبک

تنبک، از سازهای کوبه‌ای ایرانی است که خواستگاه آن را غرب ایران می‌دانند. حتماً آن را دیده‌اید و می‌دانید که شبیه یک جام بزرگ به نظر می‌رسد. تنبک، از دهانه‌ای بزرگ، دهانه کوچک، پوست، پا، تنه و نفیر (گلویی) تشکیل شده است. امروزه برخلاف گذشته که تنبک از ترکیب چوب، فلز و سفال ساخته می‌شد، صرفاً از چوب برای ساخت آن استفاده می‌شود.

چوب مورد استفاده در ساخت تنبک، گردو یا توت است. این چوب باید سالم و یکدست باشد؛ در غیر این صورت، تنبک خوبی از آب در نمی‌آید. پوستی که بر دهانه تنبک کشیده می‌شود، از پوست بز، شتر یا گاو به دست می‌آید. این پوست خیلی سفت یا خیلی شل نیست.

نازکی یا پهن بودن پوستی که در دهانه تنبک می‌بینید، بیشترین تاثیر را بر صدای ساز دارد. معمولاً در تک نوازی ها، از تنبک‌های کوچک با پوست نازک استفاده می‌شود و تنبک بزرگ با پوست ضخیم، مناسب استفاده در کنسرت‌های بزرگ است.

آیا کودکان می‌توانند تنبک زدن را به خوبی یاد بگیرند؟

قطعاً بله؛ فراموش نکنید که بهترین سن برای آغاز نوازندگی، کودکی است. اگر می‌خواهید کودکتان را به یاد گرفتن هنر تنبک نوازی تشویق کنید، برای او تنبکی با سایز کوچک بخرید. توجه داشته باشید که کودکان زودتر از بزرگترها از یادگیری خسته می‌شوند؛ نوازندگی به تمرکز زیادی نیاز دارد و این شاید آن‌ها را دلزده کند. بنابراین بهتر است زمان تمرینات را کوتاه‌تر کنید.

ویژگی‌های یک تنبک خوب

چوب ساز ترک یا گره ندارد. همانطور که اشاره کردیم، کیفیت یک تنبک خوب، از یک تکه بودن چوب مورد استفاده در ساخت آن مشخص می‌شود. تنبک‌هایی که با چوب چند تکه ساخته شده اند، در پوست اندازی دچار مشکل می‌شوند و ترک پیدا می‌کنند. ضمناً خرید تنبک‌های خاتم کاری شده برای یادگیری پیشنهاد نمی‌شود.

آیا نواختن تنبک سخت است؟

نه تنبک بلکه نواختن هیچ‌سازی سخت یا آسان نیست! همه چیز با تمرین آسان می‌شود. دو پارامتر زمان و تمرین، به شما کمک می‌کند تا مثل آب خوردن تنبک بزنید.

قیمت ساز تنبک

در ابتدای آموزش، نیازی به خرید یک تنبک پیشرفته با قیمت بالا نیست؛ یک تنبک ساده (حتی دست دوم اما سالم) کارتان را راه می‌اندازد! قیمت تنبک از ۵۰۰ تومان آغاز می‌شود و تا بیش از ۶ میلیون تومان بالا می‌رود. البته اگر سری به بازار بروید، با تنبک‌هایی مواجه می‌شوید که قیمتشان بسیار گران است. این تنبک ها، معمولاًاز جنس مواد با کیفیت و اعلا هستند و توسط هنرمندان معروف ساخته می‌شوند.